Tarihe geçecek bir skandal mı yaşanıyor?


Türkiye ile Bulgaristan arasında gerçekten bir doğalgaz anlaşması yapılıp yapılmadığı şu an için bir muamma…

Türkiye basın ve medyasında aşırı sorunlu ve sıkıntılı bir vaziyet var. “Anlaşma yapıldı” denilerek verilen haberlerde görsel kullanmaktan neredeyse tamamı kaçındı ya da öyle bir görsel elde edemediler ve kullanmadılar. Ya da daha acayip ve gizledikleri bir sıkıntı var.

Sözde anlaşmaya dair Bulgarca, İngilizce ve daha başka lisanlarda yapılan haber/metin ve görsel aramalarında da acayip bir vaziyet var. Son derece sınırlı haber bulunuyor, bunların metinlerinde de kaçamak ve zorlama ifadeler görülüyor. Bazısı “anlaşma”, bazısı ise “mutabakat zaptı” diyor. Bütün bunların arasında anlaşma yapıldığını gösterir bir görsel kullananı sadece birkaç tane…

Dünyanın en önde gelen ve en itibarlı haber ajanslarında bile aynı tuhaflıklar görülüyor. Sadece birkaç satırla “Anlaşma yapıldı” haberi verilmiş ve yine görseller, detaylar yok.

An itibari ile ortada tam bir muamma, tam bir keşmekeş var. İnsan, neye, kime itibar edeceğini şaşırıyor. Bu sisli, bu puslu perde ortadan kalkınca dünyayı sarsacak bir skandal ile mi yüzleşeceğiz, hiçbir şey belli değil.

Herkes “Türkiye, Bulgaristan, doğalgaz, anlaşma” kelimelerini Türkçe olarak ya da farklı lisanlarda aratabilir, ne kadar acayip bir vaziyet olduğunu kolayca görebilir. İktidar şakşakçısı grupların sessizliğine de dikkat edilmeli. Böyle bir anlaşma gerçekten yapılmış olsa, en az bir buçuk ay kafamızı şişirmesi beklenen lüzumsuzlar da tuhaf davranışlar sergilemekteler.

Bu arada, İstanbul, yıkılmaz dağ gibi yerinde duruyor, iktiza ederse bütün dünyaya restini çekiyor ama dünya genelinde Ankebut Ağı yerlerde sürünüyor.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın