Kestane yemeyin


Kestane hakkındaki sarsıcı gerçekler de insanlığa gereğince anlatılmıyor. İnsanların büyük kısmı, kestaneye de ısınamadığı, alışamadığı ve hoş görmediği halde, sanki gizli bir el, insanlığın kestane yemesini de istiyor. Kestane hakkında abartılı faydalar uyduruluyor.

Kestane de insanların yemesi için uygun olmayan bir bitki/yemiş.

Tıpkı nohutta, mısırda ve patlıcanda olduğu gibi, kestanenin bileşenleri de insan vücuduna girdiğinde beyni ve sinir sistemini tesiri altına alıyor. Sakinleştirdiği söylenen kestane, aslında bir çeşit zihin kontrol ajanı olarak kullanılıyor. Beyin faaliyetlerini sınırlandırıyor, idraki kapatıyor, zihni uyuşturuyor. Karar mekanizmasını darbeliyor. Beynin, vucüdu sorunsuz şekilde çalıştırmasına, kontrol etmesine sorunlar çıkartıyor. Bu nedenle çoğu insanda beyin, kestaneyi acilen vücuttan atmak için ishale sebep oluyor. Kısa sürede vücuttan atamadığında ise vücutta rahatsız edici seviyede gaz oluşuyor.

Bu sırada bazı daha hassas insanların vücutlarında kısmi uyuşmalara, yanmalara, kaşınmalara da sebep oluyor. Bazı insanlarda nefes alma sorunlarına, dil ve ağız çevresindeki sinirlerde karıncalanmaya, dilin ve boğazın şişmesine de sebep oluyor. Çünkü kestane insanların asla yememesi gereken bir yemiş.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın