Bakalım ne yapacaklar


Türkiye’deki bankalar ve şirketler de Rusya’ya yönelik yaptırımlara tamamen uymalılar, katılmalılar.

Bu güne kadar, kurduğum dengelerle, yaptığım müdahalelerle, bu danışıklı Rusya-Ukrayna krizinde tarafsız kalmamızı sağlamıştım. Türkiye olarak, batı/NATO çetesinden yana da Rusya’dan yana da olmamıştık.

O şartlar artık değişti. Çünkü Rusya’dan üst üste Türk ve Türkiye düşmanlıkları sergilendi. Hatta suni deprem yapılarak, eş zamanlı olarak milyonlarca insanımız katledilmek bile istendi. Türkiye’deki sözde mülteciler hususunda, Suriye meselesinde, Güney Azerbaycan meselesinde, Yunanistan meselesinde, AKPKK’nin kara paralarla ayakta tutulması meselesinde, her meselede Rusya, İstanbul’a inat işler yaptı, yapıyor.

Böyle yaparsa, batının işine yarayacak ve Rusya’yı çökertecek bir duruşumuz olacağını da baştan tekrarla söylemiştim. Baştan açıkça ve tekrarla söylemiştim “Türkiye kazanmıyorsa, İstanbul kazanmıyorsa, kimseye kazandırmayacak” demiştim. Nesi anlaşılmadı…

Yine batı tarafından değiliz, batının müttefik değiliz ama Rusya’nın açıkça düşmanıyız. Çünkü açıkça düşmanlıklarını üst üste gördük. Dolayısıyla, bu güne kadar Rusya’ya karşı uygulamadığımız yaptırımları bundan böyle tamamen, istisnasız uygulayacağız.

Bu irademe karşı duran Türkiye içindeki ve dışındaki bütün taraflarla da çatışacağız.

Şimdi bütün dünya NATO’ya, AB’ne, ABD’ye, İngiltere’ye bir baksın, bu çıkışımdan sonra ne yapacaklar. Olması gerektiği gibi Ankara hükumetine “Rusya’ya uygulanan yaptırımlara sen de tamamen uy” mu diyecekler, yoksa Rusya ile danışıklı dövüşerek insan, organ, uyuşturucu, silah kaçakçılığına devam mı edecekler.

Önce de Biden/Kamala çetesine odaklanalım. Bakalım ne yapacaklar.

Türkiye’nin hiçbir hava limanına, Rus turist taşıyan sivil uçaklar bile inmeyecek. Rus uçakları da olsalar, Rus turistleri taşıyan başka ülkeye ait uçaklar da olsalar, gelmeyecekler. Türkiye içindeki Ruslara, ta turist olanlarına kadar, nefes aldırılmayacak. Çok kısa süre içinde gönderilecekler, çıkartılacaklar.

Ruslarla alış veriş yapılmayacak. İmalat, ticaret, siyaset yapılmayacak. Kara paracı Ruslar da Türkiye’de durmayacaklar. Batı aleminde nasıl yapılıyorsa, Türkiye’de de Rusların mallarına, araçlarına çökülecek. Alanın elinde kalsın, hiç sorun yaşatmayacağım çökenlere.

O Ruslar, Türkiye’ye düşmanlıklarının bedelini en ağır şekilde ödeyecekler. Bulgarlar da öyle…

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın