Kazıklama projeleri


Suudi Arabistan’ın NEOM şehri projesi şimdiden çöp oldu. Zaten abartıldığı gibi bir proje de değildi. Şimdiden sonra o çöp projeye harcanan her kuruş, karanlığa kurşun sıkmak misalidir.

Suriye gibi bir hazine varken, satanist Suudların idaresi altındaki sorunlu topraklarda oyalanmak ve para batırmak, akıllı işi değil.

NEOM yapılabilecek olsaydı bile, yine uzaylı tarafların bir aldatması olarak yapılacaktı. NEOM daha mantık safhasını bile geçebilecek bir proje değil. Neden oraya o kadar para gömülsün. Oraya harcanacak para ile, o bölgedeki çok geniş arazi gerçekten yeşillendirilip şehirleştirilebilir.

Çölleri yeşillendirmek, dünya insanlığına gösterildiği/kabullendirildiği kadar zor değil. Zenginleşen Araplar çöl halindeki topraklarını yeşillendiremesinler diye bile uzaylılar sinsice oyunlar oynadılar, oynuyorlar. Arapların paralarını, zamanlarını ve emeklerini yanlış projelerle çaldılar, çalıyorlar. Merkezi pivot sistemi de bir kazıklamadan ve kandırmadan başka bir şey değil. NEOM da öyle…

Bu zihniyet değişmeli… Ayrıca ben 2030 yılına gelinmeden önce, ortada bir İngiliz Kraliyet ailesinin de bir Suudi Kraliyet Ailesinin de kalmama ihtimalini çok çok yüksek görüyorum.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın