“Haberiniz yok mu Nuh a.s ın cenazesi kaldırılıyor”|Rüya tabirleri

(Bu yayın, Mehmet Fahri Sertkaya’nın sosyal medya uygulamasında bir takipçisi ile yazışmasının tek taraflı olarak yayınlanmış halidir)

Akademi Dergisi takipçisi: S.a hürmetimi arz ederim. Cenabı Hakk sizi ve maiyetinizde ümmeti Muhammedi (s.a.v) muzaffer eylesin, bizim gibi aciz kullarını ve iyalimizi de kutlu gaza yolunun neferleri eylesin. Hocam bazı kardeşlerimizin gördükleri rüyaları yorumlamanızdan cesaretle bir rüyamı yazmak istiyorum. Şöyle ki kendimi bildim bileli çok fazla rüya görüyorum oturur vaziyette yarı uyku hallerinde bile rüyalar görüyorum. Çok uzun, çok maceralı, çok karışık, çoğunu unutmuş olarak ve çoğu zaman uykularımdan yorulmuş olarak uyanıyorum ve yataktan çıkmak benim için başlı başına bir mücadele konusu… Bir kaç sene geçmiş olmasına rağmen hala etkisi üzerimde ve anlam veremediğim rüyamda bir arkadaşımla kolluk kuvvetlerinden kaçıyoruz onları atlattığımızı düşündüğümüz bir anda sela okunduğunu duyuyoruz ve birisi bize haberiniz yok mu Nuh a.s ın cenazesi kaldırılıyor diyor. Ben iliklerime kadar ürperiyorum ve diyorum ki ne talihsizlik ki müşerref olamadık ama bir yandan da bu da bir şey cenazesine katılmakta büyük şeref diyorum ve hızlıca hareket ediyoruz… Yaklaştığımızda tipik bir Anadolu köyü meydanında yerde bir tabut, etrafında seyrek ve düzensiz dolaşan bir takım insanlar, tabutun başında iki Yahudi, ellerinde birer kitap bakarak belli belirsiz bir şeyler okuyor aynı zamanda ayaklarıyla tabuta vuruyorlar… şaşırıyorum sinirleniyorum ne yapıyor bu melunlar diyorum… tabutun başına gelip yanaşıyoruz, bir anda tabutun kapağı açılıyor içinden belirli bir ışık değil ama adeta ışık saçarcasına uzun bir uykudan uyanır gibi besmele çekerek doğruluyor… Derli toplu ak düşmemiş gür bir sakalı, yuvarlakça güven veren bir yüzü var. Etrafına, neler oluyor burda der gibi hafif öfkeli bir şekilde bakıyor. Sadece doğrulurken besmele çektiğini duyuyorum. Genel hatlarıyla hatırlayabildiğim böyle… Afiyetle kalın lütfen dua buyurun.

Mehmet Fahri Sertkaya: Rüyada polis görmek, çok farklı farklı yorumlanabilir. Polis, devlet otoritesi demektir. Ölüm ve Azrail demektir. Güçlü düşman demektir.

Bir insan rüyada her neden kaçarsa, o şeyden korunur ya da ondan kurtulur.

Bazı zamanlarda rüyalarda görülen polisler ve polis karakolu, tehlikeli kişilerle uğraşıldığına delalet eder.

Rüyada Sela Okuduğunu Görmek


Kişi kendisinin sela okuduğunu görürse kötü bir haber alır. Tanıdığı bir kimsenin cenazesi için sela okuduğunu görüyorsa ve ölen kişi iyi bir insansa bu durumda çok ciddi bir belayla uğraşmak zorunda kalır. Kötü bir kişinin ölümü ardından sela okuduğunu görmek ise, olumlu haberlere yorumlanır ve kişinin kendisine düşmanlık besleyen kişilere galip geleceğini de ifade eder.

Rüyada Sela Verildiğini Görmek


Yakın akrabalardan birinin vefatı ile ilgili bir habere yorumlanacağı gibi, kişinin uzun süredir süren sıkıntılarının da sonuna geldiğini ifade eder. Rüyada sela verildiğini duymak, ailedeki kimselerde hasta olan varsa o kişinin vefat edeceğine de işarettir.

Rüyada peygamber görmek, saygınlık kazanacak güzel ve faydalı işler yapmaya, Allah’a son nefesine kadar itaat etmeye, buyruklarına bağlı kalmaya, yasaklarına uymaya, mesleğinde en üst makamlara erişip, yönetici koltuğuna çıkmaya delalet eder. Rüyada peygamber görmek, toplumları ya da kitleleri peşinden sürükleme kudretine sahip olmaya işaret eder. Rüya sahibi bol rızka, kısmete, kazanca ve şansa sahip olacaktır. Güvende olmaya, kaza ve belalardan uzaklaşmaya ve uzun ömürlü olmaya tabir edilir. Rüyasında peygamber gören kişinin sağlığının, zenginliğinin ve rahatının ömür boyu devam edeceği yorumu yapılır.

Peygamberlerden birini görmek rahmet ve nimete, hürmet ve itibara, devlet ve saadete, muvaffakiyet ve zafer bulmaya, öncü ve liderliğe, dinde kuvvete, dünya ve ahirette esenlik ve hayra;

Gerek yaşıyor gerekse vefat ettiği halde bir peygamberi ziyaret etttiğini görmek salih kimseler için ziyade takvaya, fasık ve günahkar için bereket ve hayra, af ve bağışlanmaya,

Peygamberi sevinç ve tebessüm eder halde görmek izzete, üstün gayrete ve zafer bulmaya;

üzüntülü ve gazaplı görmek, sonu sevinç ve sürur olan üzüntü ve hastalığa,
Peygamber görmek hikmet ve feyze, cennet ehlinden olmaya,
Rüyada peygamber olduğunu görmek musibetlere tahammül etmeye, işlerinin sonunun iyi olmasına yahut şehid olarak ölmeye,

Peygamberlerden birinin kendisini dövdüğünü gören kimse salih biri ise ahirette arzularına kavuşmasına,
Peygamberin kendisine bir şey verdiğini görmek büyük hayır ve insanlara,
Bir peygamberin kabrini kazdığını görmek onun sünnetine ve sanatına uymaya,
Peygamberde görülen nakıslık ve çirkinlik, kişinin dinindeki eksiklik ve noksanlığa,

Bir peygamberin şeriat dışı bir emir vermesi, rüya sahibinin dini emirlere muhalefet yapmaması yönünde uyarılmasına delalet eder. (Rüyada görülen peygamber biliniyorsa, onun isminin geçtiği maddeye bakınız. Mesela Peygamberimiz görülmüş ise, ‘Muhammed (a.s.)’ maddesine, Hz. Yusuf için ‘Yusuf (a.s.)’ maddesine bakılmalıdır.)

Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin demiştir ki: Büyük peygamberleri görmek; çok büyük hayırdır. Din ve dünya hayatında selamettir.

Kirmani’ye göre, bir peygamberi neşeli görmek; zafer, izzet (makam ve itibar) ve müjdedir. Asık yüzlü görmek, sonu muhtemelen selamet olacak üzüntü ve hastalıktır. Bir peygamberden bir şey alan ve duyan onun ilminden hissedar olur. Sevinir.

Peygamberlerden birinin kabrini ziyaret etmek; herkes için hayırdır. Rüya sahibi dindarsa, takvası artar. Asi ise tevbekar olur. Allah (C.C.) onu affeder. Onunla ilgili bir şeyi parçalayan inkarcı olur. Bir peygamberi aslından çok şişman ve iri görmek; halk arasında çıkacak fitneyi haber verir. Bir peygamberin kendisine elbise giydirdiğini yahut bir şey verdiğini gören, bereket ve şefaate nail olur. Bir peygamberi dünyaya ait bir şeyle örttüğünü gören, sünneti ihmal eder. Ona iyi bir şeyler veren, hayır işler.
Bir peygamberin kabrini kazan, onun sünnetine tabi olur. Şayet kabirde kemik bulursa, muradına erer. Peygamberin vücudundaki noksan, rüya sahibinin imanındaki zaafı haber verir. Onlardan birini çirkin birhalde gören, günah işler. Bir nebiyi çok ihtiyar görmek, oradaki ahali için rahata işarettir.

Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla tabir ediyor: Rahmet, ni’met, makam, büyük itibar, zafer, reislik, saadet din ve dünya hayatında kuvvet ve rahat.

Peygamberlerden biriyle kavga ettiğini gören, bid’at işler.

Bir peygamberi katlettiğini görenin, dininde büyük eksik var demektir. Bir peygambere ait elbise giymek, hayırdır. Kendisinin peygamber olduğunu gören, ya şehit olarak göçer yahutta sabır ve ibadetle yaşar. Onlara mahsus bir ibadeti yaptığını görenin dini kuvvetli olur.

Peygamberlerden birinin kendisine şeriate muhalif bir emir verdiğini görmek, şeriate muhalefetten nehy (yasaklama) ve zecr (engel olma, eziyet etme) ile yorumlanır. (Ayrıca bkz. Enbiya)

Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin demiştir ki: Rüyada büyük Peygamberleri görmek; izzet ve şerefe, diğer enbiyayı görmek, zafer ve yardıma, din kuvvetine ve emaneti yerine getirmeye delalet eder.

Kirmani’ye göre, bir peygamberi ferah içinde sevinçli ve güler yüzlü görmek, izzet, itibar makam ve zafer işaretidir. Bir peygamberi, gazaplı ve asık yüzlü görmek ise, sonu ferah ve sevinç olacağı ümit edilen bir hastalığa ve şiddete duçar olmaktır. Bir nebiden bir şey aldığını veya işittiğini görmek; o peygamberin ilminden nasiplenmeye ve sevinmeye delalettir.

Cafer-i Sadık demiştir ki: Adem (A.S.)’ı gören eğer ehil ve layık ise, büyük bir siyadet(*) ve velayete(**) erişir. Şayet rüya sahibi buna layık değilse, tevbe ve istiğfar etmelidir. Adem (A.S.) ile konuştuğunu gören; ilim ve marifet sahibi olur. Adem (A.S.) itaat etmediğini görmek; isyana işarettir. Adem (A.S.)’ın boğazlandığını gören, ana-babasına veya hocasına isyan eder.

İhya: Rüyada tufan peygamberi olan Nuh Aleyhisselamı görmek Allah’a itaatle geçecek uzun ömre, aile fertlerinden ve halktan gelecek sıkıntılara, so a bunlara galip gelmeye; kafirlerin helakine ve müslümanların sevincine; Onu görmek çok yağmura, kuraklıktan kuurtulmaya; üzüntü ve sıkıntılardan kurtulmaya; sanata, ticarete, ziraate ve yolculuğa; Nuh Aleyhisselamı görmek bazen bid’at ehlinin ve günahkarların güç bulmasına, müslümanların ise zayflamasına; Nuh Aleyhisselamın tandırını görmek yoksul için zenginliğe, şiddet halinde olan kimse için mülke, bir şeyden korkan kimse için emniyete delalet eder.

Nablusi: Rüyada Nuh (A.S.)’ı gören kimse, uzun ömürlü olur. Ona büyük bir sıkıntı ve halk tarafından da eziyet isabet eder. Sonra onlara galip gelir ve adi bir kadından bir çocuğu olur ve bundan dolayı şükreder.

Bazı tabirciler, rüyada Nuh (A.S.)’ı gören kimse, bilgili, halim, Allah (C.C.)’a itaat uğrunda çalışan ve düşmanı çok olan birisi olur. Ancak onlara galip gelir ve büyük bir memuriyete nail olur. Arkadaşları ona itaatsızlıkta bulunurlar, sonra Allah (C.C.)’m izni ile onlara galip gelir.

Bazı tabirciler, rüyada Nuh (A.S.) ‘ı görmek, o sene çokça yağmur yağmasına delalet eder. Çünkü Nuh (A.S.) zamanmda sular taşmıştır, dediler.

Rüyada Nuh (A.S.)’ı gören kimsenin bir düşmanı bulunmasına, komşularının onu çekememesine, yakında onlardan kurtulacağına ve Allah (C.C.)’ın onlardan intikam alacağına delalet eder.

Bazı tabirciler, rüyada Nuh (A.S.)’ı görmek, kafirlerin helak olmasına ve Müslümanların da kurtuluşlarına delalet eder, dediler. Eğer Nuh (A.S.) kıtlık bir zamanda görülse kurtulacaklarına delalet eder.

Nuh (A.S.)’ı görmek, günahkar ve bid’at ehlinin kuvvetlenmesine ve ehl-i imanın da zayıflamasına delalet eder. O’nu görmek Allah (C. C.)’a itaatla uzun ömür, iyiliklerin ve kötülükten nehyetmektir.

Rüyayı gören melik ise, tebaası ona isyan eder ve açıkça ona düşmanlık yaparlar. Nuh (A.S.) ‘ı görmek, ismine ve kelimenin türetilmesine göre ağlamaya ve feryad etmeye delalet eder. Nuh (A.S.)’ı görmek, ailesiyle düşman olmaya ve onlara galip gelmeye delalet eder.

Nuh (A.S.)’ı görmek, kıtlık ve fiyatların pahalı olmasına delalet eder.

Bazan Hz. Nuh’u görmek, üzüntü, keder ve sıkıntılardan kurtulmaya, yağmur yağmasına ve çocuklarının kendisine karşı muhalif harekette bulunmalarından dolayı sıkıntı ve zahmet çekmeye delalet eder. Bazan da san’at, ticaret, ziraat, gemileri tesviye etmeye, denizde yolculuk yapmaya ve cinsleri muhtelif eşya almaya delalet eder.

Rüyada haham görmek, dirliği, düzeni sağlamak demektir. Özellikle yakın geçmişte karmaşa yaşayan veya aile içinde sıkıntılar meydana gelen kimselerin orta yolu bulup tüm aile üyelerinin birbiriyle yeniden bağ kurmasına vesile olacağına, küslükleri gidereceğine yorumlanır. Bazı durumlarda arabuluculuk yapılacağını, mal paylaşımı yahut miras gibi bir nedenden ötürü yaşanan anlaşmazlıkları yok edecek yöntemler geliştirileceğini delalet eder. Kişinin kendisinden büyük birinden alacağı icazet sayesinde pek çok kişisel problemini çözeceğini, iş yerinde kendisine muhalif kimseleri ikna edeceğini de ifade eder. Haham görmek aynı zamanda çokuluslu bir şirkette çalışmak, yeni kültürleri görüp, tanımak anlamındadır. Bazı durumlarda kişinin uzun süre seferi olacağını, yurt dışı seyahatlerine çıkacağını veya görev için gideceğini de bildirir.

Tabut

İhya: Mülke, yol hazırlığına; bazen üzüntü ve uğursuzluğa, Tabut içinde olduğunu görmek saltanata, zafer bulmaya, muradına ermeye, kaybolanın bulunmasına; Tabut verilmesi ilme, güzel huya ve kar eden işlere delalet eder

Molla Cami: Tabut, büyük bir mülktür. Tabut içinde olduğunu gören, saltanata nail olur. Bazı tabirciler bu rüyayı gören düşmanından korkar ve düşmana karşı düşmanlık yapmaktan acizdir, dediler. Bazıları ise, bu rüya bir müddetten sonra şer ve kötülüklerden kurtulmaya işarettir, demişlerdir.Bazıları da, kaybı olan için bu rüya kaybının bulunmasına alamettir, demiştir. Bazı tabirciler de, kendisini tabut üzerinde gören kimse zafer ve muradına nail olur. Kendisine bir tabut verildiğini gören kimse ilim, güzel huy ve kar sahibi olur.Tabut görmek, üzüntü ve uğursuzluğa bazen, yol hazırlığına işarettir.

Yahudi görmek

Nablusi: Rüyada görülen Yahudi gerek genç ve gerekse yaşlı olsun: «İnsanların iman edenlere düşmanlık bakımından en şiddetlisi, andolsun ki, Yahudilerle Allah’a eş koşanları bulacaksın.» (Sure-i Maide, ayet 82) mealindeki ayet işaretince, bir düşmandır.

Rüyada bir Yahudi ile muamele veya sohbet ettiğini gören kimse, hakkı inkar eden ve hakkı yerine getirmekte lafla vakit geçiren bir kimseyi görür.

Rüyada görülen Yahudi, sihir ve hiyanet sahibi ve borcunu uzatan ve bahane ederek vakit geçirmeksizin ödemeyen bir kimsedir.

Rüyada görülen yaşlı Yahudi, kişinin helak olmasını arzu eden bir düşmandır. Bazı tabirciler, Yahudi’yi görmek, hidayete ve halkı irşad etmeye delalet eder, dediler.

Rüyada görülen Yahudi, dost suretinde görünen düşmandır.

Bir kimsenin rüyasında yüksek sesle Tevrat okuduğunu veya okunduğunu görmesi; o kimsenin bir düşmanlığa maruz kalacağına ve sonunda arzu ve isteklerinin yerine geleceğine yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında bir başkasına Tevrat okumasını öğrettiğini görmesi; o kimsenin hayır ve menfaat göreceğine işaret şeklinde tabir olunur. İmam-ı Nablusî’nin yorumuna göre: Rüyanızda kitaptan değil de ezberden Tevrat okuduğunuzu görmeniz; sizin biraz mücadele ettikten sonra zafer kazanacağınıza, rüyanızda yanınızda Tevrat olduğum görmeniz; düşmanlarınıza karşı üstün geleceğinize delaletle yorumlanır.

İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada tekme atmanın dört tabiri vardır:

1-İş konusunda aksaklık

2-Zarar

3-Üzüntü ve sıkıntı

4-Fesat.

» İbn-i Sîrîn: Birine tekme attığınızı görmek; tekmelediğiniz kimsenin durumunun kötü olacağına işarettir.

Rüyada sakal görmek kazanç, rızık, bolluk, bereket, saygınlık ve hürmettir.

Son bir defa…

Metafizikte değil, gerçek sahada son bir defa bana saldıracaklar, topluca ve ağır da bir saldırı yapaklar. Yine de ben galip geleceğim. Bu saldırının sonrasında açıkça çökecekler.

Sonrasında devletimi resmen ve açıkça da elime alacağım. Artık kaç ölü, kaç diri olur, Allah bilir. Benim vicdanen en ufak bir rahatsızlığım, daralmam yok. Buraya kadar “imkansızdı” denilebilecek tarzda tahammül ettim, öteledim. Bundan sonra değişmeyen kader yaşanır.

Rüyayı bu kadar açıkça yorumladım diye korkup saldırı yapmayabilirler. Rüya tedbil olabilir ama netice değişmeyecek. Korkup saldıramasalar da ben yine sahaya ineceğim ve devletimizi/milletimizi gerçekten hürriyetine kavuşturacağım.

Bu kısa süreç içinde, inkarcılara karşı çok uzun süre sabır eden, tahammül eden Nuh as. devrinin misali, kısa sürede çok çok büyük helaklar, can kayıpları, acılar, göz yaşları olacak.

Bu rüyayı tam tabir etmemiştim. Yine tam tabir etmeyeceğim ama geçen bu süre içinde biraz düşündüm, şu hususu da açıkça yazmam lazım.

Rüyada Nuh peygamberin görünmesi, dünya genelinde çok büyük toplu ölümlerin, çok büyük afetlerin, musibetlerin yaşanacağını haber veriyor. Artık mühletlerin bittiğini ve hala İblis’le Deccal’ın ortak sisteminde kalanların, hala İstanbul merkezli bu insanlık mücadelesinin içinde açıkça bulunmayan tarafların helak olacaklarını… Hayatta kalabilenlerin de kıtlık, açlık, hastalık, acılar ve göz yaşları içinde kalacaklarını haber veriyor.

Bu rüya, bu dünyada kısa sürede çok büyük bir temizliğin yapılacağını haber veriyor.

Ayrıca söz konusu toplu ölümlere ve afetlere metafizik tekniklerin sebep olacağını da haber veriyor.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın