“Bütün Rus askerleri cayır cayır yanıyordu” |Rüya tabirleri

(Bu yayın, Mehmet Fahri Sertkaya’nın sosyal medya uygulamasında bir takipçisi ile yazışmasının tek taraflı olarak yayınlanmış halidir)

Akademi Dergisi takipçisi: Rüyamda Rus askerleri İstanbulu işgal etmişti. Ben de tepede duruyordum. Türk askerleriyle birlikte. O arada ruslar tanklarıyla birlikte İstanbulu işgal etmişlerdi. Hatta benim elimde bir tane tüfek vardı ama mermi az kalmıştı. O arada tam ruslar bizi köşeye sıkoştırmışken hocam inanılmaz birşey oldu. BÜTÜN RUS ASKERLERİ DURUP DURMADIK YERDE CAYIR CAYIR YANMAYA BAŞLADI. Resmen çığlıkları sanki gerçekmiş gibi hala kulağımda

Mehmet Fahri Sertkaya: Tepede olmak, devletin en tepesindeki kişi olmak, bütün idareyi elinde tutmak…

Türk askerleri hem gerçek manaya geliyor hem de ilahi yardıma…

Rüyada işgal görmek, genellikle kişinin yaşayacağı huzursuz, gergin günleri işaret eder. Hem bireysel, hem de ülke koşullar anlamında sıkıntılı zamanlardan geçirildiğini, yaşanacak bazı olumsuz gelişmelerin herkesin hayatını etkileyeceğini ifade eder. Hem maddi, hem de manevi kayıpların söz konusu olabileceğine dikkat çeken rüya, kişinin özellikle böyle sıkıntılı zamanlarda soğukkanlı olmasını ve tedbiri elden bırakmadan hareket etmesini öğütler. Ekonomik bir dar boğazın söz konusu olması nedeniyle yatırımlardan beklenen sonuçların alınamaması ve bazı ödemelerde sorun yaşanabileceğinin altını çizer. Genel manada herkesi etkileyen olumsuz bir duruma tabir edilir. Beklenmedik şekilde işlerin yavaşlamasına yorulur ve özellikle yakın dönemde geleceğe yönelik ciddi planların yapılmaması, yatırımlar için bir müddet daha beklenmesi gerektiğini bildirir.

Rüyada İşgal Edilmek

Vatanını işgal edilmiş halde gören kişiler genellikle huzur bozucu bir ortamla karşılaşırlar. Ülkede dirliğin, düzenin bozulacağı veya genel refah durumunda sıkıntılar çıkacağı şeklinde yorumlanır. İşgal edilmek, olumsuz bir anlama sahip olsa da, bu kötü günlerin çok uzun sürmeyeceğini de ifade eder. Yabancı devletler tarafından işgal edilmiş olmak ülkede yönetim değişikliğine, idare şeklinde bazı yeniliklere ifade edilir. Askerler tarafından işgal edilmek ise tüm toplumu ilgilendiren meselelerin ülke gündeminde yer bulacağına ve rüya sahibi de dahil olmak üzere her vatandaş için bazı tedbirler almak gerekeceğini delalet eder.

Rüyada tüfek görmek, kişinin rakiplerine karşı üstünlük sağlamak için bir takım plan, proje ve çalışmalar içerisinde olduğu şeklinde tabir edilir. Rüyada tüfek, başarının ve zaferin nişanesi olarak kabul edilir. Aynı zamanda tehlikelerden, kötülüklerden, düşmanlardan ve her türlü beladan uzak olmaya işaret eder. Rüyada tüfek görmek rüya sahibinin sahip olduğu güce ve kudrete de yorumlanır.

Rüyada mermi görmek, pek de iyi şekilde tabir edilmez. Rüya sahibinin hayatında meydana gelecek olan bazı tatsızlıklara ve üzüntülere delalet eder. Rüya sahibi hiç ummadığı kişilerden nankörlük görebilir ve ağır sözler işitebilir. Rüyada mermi görmek rüya sahibinin bir oyuna geleceğine işaret eder. İyi niyeti ile girdiği işlerde üçüncü şahıslar nedeni ile günah keçisi konumuna düşebilir, kendisini ve günahsızlığını ispat etmesi zaman alabilir ve bu nedenle sıkıntılı hallere düşürebilir. Rüyada mermi görmek aynı zamanda laf olarak tabir edilir. Rüya sahibinin bozulan ikili ilişkilerini yoluna koymak için arayı yapmaya çalışan ve kişilere birbirinden haber götürüp getiren birinin varlığına işaret eder.

Sonsuza kadar hizmet…

Rüyada yanmak, mutlulukların ve hayırların en güzelini, en kutsalını yaşamaya delalete eder. Rüyada yanmak, dinine sıkı sıkıya bağlı, hem gönülde hem eylemde inancının layığı ile yaşamaya ve hakkını vermeye tabir edilir. Rüyada yanmak, rüya sahibi için Allah katında en güzel mertebeye erişme arzusunda olduğuna ve Allah aşkıyla yanıp tutuştuğuna işaret eder. Bu kişi hak yolunda helal kılınmış şeylere yakın haram kılınmışlara da uzak durur. Hayır işlerine çok meraklıdır, kendini hayır işi yapmaya adamıştır.

Rüyada birinin yanmış olduğunu görmek iyi değildir, gerçekte de bazı musibetler yaşamaya, iftiraya uğrama tehlikesi ile karşı karşıya kalmaya, çok üzücü haberler duymaya tabir edilir. Büyük bir yıkım yaşamak anlamına gelir.

Rüyada Ateş Görmek

Zenginlik, mutluluk, başarı ve zafer anlamına gelirken aynı zamanda da olumsuzluklarla karşılaşmaya ve üst üste musibet yaşamaya yorulur. Ateş bereket ve iyilik anlamına gelir. Fakat bir yandan da üzücü olaylar yaşamaya ve sıkıntıya düşmeye yorulur.

Rüyada Rus görmek, iş yaşamında yeni girişimler yapılmakla beraber, ortaklık teklifi almak ya da güvenilen bir kimseyle başka bir iş yapmak için bir araya gelerek istişarede bulunmak anlamına gelir. Rüya sahibinin kariyerinde korumak istediği mesafe sayesinde son derece başarılı bir iş adamı olacağına, herkesle gerektiği kadar yakınlık kurarak kendi özel hayatını da kontrol ve koruma altında tuttuğuna da yorumlanır. Rus görmek yabancı iş ortaklığı, başka ülkelere iş yapmak ve ticari anlamda saygınlık kazanmak, itibarını yükseltmek manasına da gelir. Rüyanın görüldüğü günler itibariyle kişiye gerginlik yaratan sorunların son bulacağına, mutlu ve her açıdan huzurlu bir ruh haline kavuşulacağına, özel yaşamda da rutini kıracak yeni programlar yaparak daha hareketli ortamlarda bulunulacağına yorumlanır.

Rüyada düşman ordusu görmek, topluca yani milletçe kazanılacak olan başarılara işaret eder. Düşmana galip gelmeye, vatanını müdafaa etmeye, halkını ve milletini korumaya delalet eder.

Rüyada ordu görmek, dünya işlerinden uzaklaşmaya, Allah’a yakın olmaya, onun ahiretteki ve dünyadaki savaşçılarından olmaya tabir edilir. Dini yaymak için gönüllü kimselerden olmaya, hak yolunda cenke girmeye, Allah’ın hayırlarından, lütuflarından ve iyiliklerinden nasiplenmeye, dünya hayatında huzurlu olmaya delalet eder. Rüyada ordu görmek, hak yolunu tutmaya ve bu sayede büyük bir gönül rahatlığı ile yaşamaya işaret eder.

Rüyada tank görmek, dikkate alınması gereken ve herkesi ilgilendiren bazı şeylerin yaşanacağı anlamına gelir. Resmi devlet işlerine, bu işlerde görevli olan, güçlü, kuvvetli, makam sahibi kimselere, bu kimselerle bir araya gelmeye tabir edilir. Bu rüya büyük sorunların baş göstereceğine ve bunların hafife alınmamasının önemli olacağına işaret eder. Rüyada tank görmek, ağır başlı, vakur, kibirli, iri cüsseli, para ve mal sahibi bir kişinin varlığına delalet eder.

Bu rüya Türkiye’de, Rusya’da ve ABD’de idarecilerin değişeceğine, bunun kısa sürede ve peş peşe olacağına, bu süreçte üzücü, can yakıcı hadisler de yaşanacağına delalet ediyor.

Türkiye’de idareyi çok kısa süre sonra resmen de elime alacağıma delalet ediyor. Bana ve Türkiye’ye karşı yapılacak hiçbir hamlenin düşmanlarımı zafere götürmeyeceğine de delalet ediyor.

Rusya, Türkiye ve ABD’deki her bir kuruş bile şu andan itibaren çok çok büyük riskte demektir.


Rüyada bir kişinin ateşte bir yerini yakması resmi bir ceza almasına delalettir. Ateşte yanmak sağlık sorunlarının oluşacağına da işaret eder. Kişinin rüyada çok güçlü ve çok büyük bir ateşin içinde yandığını görmesi, büyük bir zarar ya da sorun anlamına gelir.

Câbiru’l-Mağribî’nin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında gördüğü ateşte eğer alev yoksa; düşmanlık ve dâvaya, eğer alev varsa hastalık yüzünden sıkıntı çekmeye …

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın