Putin, yıl sonu basın toplantısını 10 yıl sonra ilk kez iptal etti

Putin için Rus kaynaklar bile neler neler yazıyorlar. Yazılanları okuyanlar “Putin inim inim inliyor, ölmek için yalvarıyor ama kolayca ölemiyor mu o halde?” diye sorulara kapılırlar içten içten…

Zaten pek çok programını da iptal etmiş. Her yıl Aralık ayında yaptığı, basın ve medya mensupları önünde koca bir yılı değerlendirdiği, nutuk attığı programı bile iptal etmiş.

Yetmemiş de Kremlin personeline bir şeyler oluyormuş. Basına da yansımış. Peskov grip diyor, öbürü korona diyecek ama diyemiyor. Çünkü kimse inanmayacak.

Birkaç gün önce Peskov “Doğru, dünyada kimse bizi sevmiyor ama bizim için mesele mi” diyecek kadar zavallı ve çaresiz hale de düşmüş. Daha üç gün önce yanan AVM yine yanmış. Yetmemiş başka başka yerler de yanmış bu gün ve basında/medyada yer bulmasına mani olunamamış.

Uçakları uçmuyor, pilotları gözünün önünü görmüyor, amiral gemileri bile batıyor, köprüleri yıkılıyor, askerleri topluca hastalanıyor ve ölüyor, en üst bürokratları yerlerde inliyor, Putin ölemiyor ama ölmekten beter halleri yaşadığı bile gizlenemiyor. Ne olacak bu Rusya’nın ve başındaki batı piyonlarının hali böyle?

Bütün bunların Suriye’de hala Rus, ABD unsurları bulunmasıyla, Türkiye’de hala Rus kara para işlerinin yoğun şekilde dönmesi ve Rusların AKPKK’yi ayakta tutmaya çalışmasıyla ve İran’da hala göstericilerin asılmasıyla doğrudan bağlantısı olabilir mi? Yani diyorum ki Rusya, İstanbulla restleştikçe, acziyetten diz çökmek zorunda mı kalıyor?

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın