Hala milleti kandırıyorlar, hala kara para peşindeler


AKPKK, Afrika’dan sonra, Venezüela’da da uyuşturucu üretimine başlıyor.

Sözde Ziraat Bakanı Vahit Kirişçi, Türkiye’nin Venezuela’da “buğday üretimine” yani uyuşturucu üretme işine başlayacağını açıkladı.

Siyasi ve askeri dengeler Ankebut Ağının ve AKPKK’nin istemediği yönde ilerledikçe, kaybedilen kara para sahalarının yerine yenileri, alternatifleri hemen bulunmak isteniyor. Bazıları ilaç yardımı gönderme görüntüsü altında, bazıları peynir götürme-getirme iddiası arkasında, bazıları ise buğday üretme iddiası arkasında büyük çaplı uyuşturucu işleri çeviriyorlar.

Bunları Biden da Kamala da Scholz da Macron da benzerleri de hep biliyorlar. Hepsi de zaten aynı merkeze çalışıyorlar.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Not:

AKPKK hükumeti 2014 yılında Afrika ülkeleri Nijer ve Sudan’da sözde buğday üretimine başlamış fakat bir netice alınamamıştı.

AKPKK’nin Nijer ve Sudan’daki tarım fiyaskosu

“Venezuela’da maliyet ve kalite sorunu var”

Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) Başkanı Gülfem Eren:

“Venezuela, bir Güney Amerika ülkesi olup tropikal bir iklime sahip. Bu nedenle buğday üretilse bile ortaya çıkacak hastalık ve zararlılar nedeniyle Türkiye’deki uncuların kullandığı kalitede buğday üretiminin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca bu ülkeden Türkiye’ye buğday taşıma maliyetlerinin yüksek olması dezavantaj oluşturmaktadır. Bunun yerine buğdayın anavatanı olan Türkiye’de ekilmeyen alanların buğday üretimine kazandırılması, sulanan alanların artırılarak verimliliğin ve ülke içerisinde arzın artırılmasının daha düşük maliyetli ve kolay olduğunu düşünüyoruz.”

Venezüela’da buğday üretme hayali

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, Türkiye’nin Venezuela’da buğday üretmesinin mümkün olmadığını şöyle anlattı: “Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın Venezuela ülke sunumu, raporları, ürün matrisleri, müşavirlik raporlarını satır satır okudum. Bu raporların hiç birinde Venezuela’da buğday üretimine ilişkin bir bilgi, yönlendirme yok.

Bununla yetinmeyerek bu ülke ile ticaret yapan, gıda ürünleri, un ihracatı yapan özel sektör firmalarının temsilcileriyle görüştüm. Aldığım bilgilere göre ülkenin iklimi, toprağı buğday üretimine uygun değil. Geçmişte buğday üretimi için bazı çalışmalar yapılmış. Fakat ülkenin coğrafyası, iklimi buğday üretimine uygun olmadığı için bu üretim istenilen verimlilikte gerçekleştirilememiş.”

Venezuela aslında buğday ithalatçısı bir ülke. Hatta un da ithal ediyor. Üstelik Ticaret Bakanlığı’nın 2021 verilerine göre 81 milyon dolarlık un ithalatının yüzde 58’i Türkiye’den.

Yıldırım, şartların sağlanıp buğday üretildiğini varsaydığında da bunun maliyetinin çok olacağını söyledi: ”Un ithalatının yüzde 58’ini karşıladığımız Venezuela’da buğday üretip Türkiye’ye getireceğiz ve un yaparak tekrar bu ülkeye satacağız. Bu hem ekonomik hem de ekolojik olarak mümkün değil. Ekolojik olarak mümkün değil çünkü ülkenin iklimi uygun değil. Ekonomik olarak mümkün değil çünkü ürünün oradan Türkiye’ye taşınması ve tekrar ihraç edilmesi çok büyük maliyet.”

Bir Yorum Yazın