Denizleri de yakarız


ABD gemilerini, askerlerini Efes tatbikatında görmek istemiyorum.

Sadece o tatbikatta değil, Karadeniz’de, Ege’de, Akdeniz’de bize yakın yerlerde hiç görmek istemiyorum. Sadece ABD gemilerini değil, NATO dahilindeki gemileri ve İngiltere, Fransa başta olmak üzere batılı ülkelerin münferit olarak dolaşan gemilerini de görmek istemiyorum. Sadece gemilerini de değil, deniz, hava, kara askeri araçlarının ve askerlerinin hiçbirini görmek istemiyorum. Ordum bir kıvılcım bekliyor, zor tutuyorum.

Bunun nesi anlaşılmamış da şimdi benimle inatlaşılır gibi Efes tatbikatına ABD ve Fransa gemileri de dahil ediliyor?

Daha düne kadar Yunanistan’la tatbikat yapan ABD, Yunanistan’ı karşımızda maşa olarak kullanan ve şımartan ABD, çekilsin geri, Yunanistan’la saf tutmaya devam etsin ya da çeksin gemilerini uzaklara bir yerlerde bekletsin.

O gemiler o tatbikata katılırlarsa, başlarına geleceklerden ben de Türkiye de sorumlu değildir. Bana hiç kimse iktidardaki hainlerin kararlarından, imzalarından ve daha önceki devirlerin hainlerinin attığı imzalardan bahsetmesin. Bin kere söyledim, ta-nı-mı-yo-ruz.

Biz Amerika Birleşik Devletçikleri ile de Avrupa Birleşik Devletçikleri ile de yolumuzu çoktan ayırdık ve bunu tekrarla dünyaya ilan ettik. Kimse bizi sınamasın. Blöf yapmıyoruz, son derece ciddiyiz. Denizleri de kıtaları da iktaza ederse bütün cihanı da yakarız.

Şimdilik ihtiyaç duymuyoruz ama gerekirse Karadeniz’de, Ege denizinde, Akdeniz’de Türkiye-Rusya-Çin ortak tatbikatları bile yaparız. Bu tatbikatlara Türk dünyasından çok yüksek sayıda askerin de katılmasını sağlarız.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın