Değişen bir şey yok


Daha önce en açık şekliyle yazmıştım ki Tayvan meselesi, bizim meselemiz değildir. Tayvan’ın başına ne geldiği ile hiç ilgilenmiyoruz. O yazıyı yazdığım tarihten bu güne kadar bu meselede bizim için bir denge değişikliği yaşanmadı. Dolayısıyla kararımız da değişmedi. Bu meselede Çin tarafında da değiliz. İlla ki taraf tutmamız gerekirse Çin’in Tayvan karşısında galip taraf olmasını isteriz.

İlerleyen zamanlarda neler yaşanır, dengeler nasıl değişir bilemeyiz ama şimdilik bu meselede duruşumuz bu şekilde ve çok da net. Ukrayna meselesinde de zaten en başından itibaren Rusların Ukrayna’yı ezip geçmesini isteyen taraftım. Şu an itibariyle de aynı karardayım. Rusların, Ukrayna meselesini askeri yollarla çözmekten başka çaresi yok. Mevcut savaşı çok geniş kapsamlı bir savaşa dönüştürmeleri de bize rahatsızlık vermiyor, vermeyecek. Ukrayna meselesinde Çin’in de Rusların yanında olması yine bizim için sorun olmaz.

Aslında Çin tarafı gereksiz takıntılarından tavizler verse, bizim hassasiyetlerimize dikkat etse, biz Tayvan meselesinde Çin’e destek bile veririz. Sadece Tayvan meselesinde de değil, bölgedeki başka meselelerde de Çin’e destek verebiliriz. Hatta Japonya ve Güney Kore karşısında da Çin’in galip gelmesini isteyen bir duruşumuz olur. Sadece uzaktan uzağa metafizik destek vererek bile çok şeyleri değiştirebiliriz, dünyanın bundan yana hiç şüphesi kalmadı ama metafizik destekten çok çok daha ötesini verebiliriz. Dünyadaki pek çok askeri, siyasi ve ticari kararı değiştirebilir, Çin aleyhinde olan/olacak pek çok gelişmeyi/hamleyi durdurabiliriz. İstanbul’un gücü artık tartışılamaz surette gözler önünde…

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın