Kimsenin şüphesi olmasın


Rusya’nın idaresinin tek başlı olup olmayacağı, Lavrov ile çetesinin oyundan düşürülüp düşürülemeyeceği kesinleşmeden, Türkiye’deki iş adamlarının Rusya’ya açılmalarını, Ruslarla ticari anlaşmalar yapmalarını kesinlikle tavsiye etmem.

Dünya genelinde, her geçen gün şiddetini daha artıran bir siyasi fırtınanın estiği şu günlerde Rusya, bir an evvel durması gerektiği duruşa gelmeyecekse, Lavrov ile çetesinden kurtulmayacaksa, hiç kimsenin şüphesi olmasın ki çok kısa süre sonra küçücük bir toprak parçasında ve beş parasız bir devlet olarak kalacak. Rusya üzerine oynamış herkes büyük kaybetmiş olacak.

Ayrıca, Rusya nasıl durursa dursun, her halükarda 3. dünya savaşının sıcak çatışmalı kısmı da yakında yaşanacak. Biyolojik saldırıların, laboratuvarlarda üretilmiş virüslerin arkası da gelecek. Elektromanyetik silahlarla iklimler oynanmaya, suni afetler yapılmaya devam edilecek.

Bu gerçekler göz önünde iken turizm, giyim, alış veriş, eğlence sektörlerine yatırımlar yapmak da akıllıca değil. Şu anda da yakın gelecekte de en mantıklı yatırım, doğru ülkelerde/bölgelerde ziraat ve besicilik işine girmek. Gıdanın temel direği olabilmek. Zira çok yakında gıda altın kadar değerli olabilir.

Ani değişen anormal hava şartlarından etkilenmeden, biyolojik saldırılardan etkilenmeden çok yüksek miktarda ziraat mahsülü yetiştirebilenler, bu vesileyle hayvanları sağlıklı besleyerek yetiştirenler, çok büyük kazanacaklar.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın