Gitmediği yerde biter

Benim, Ümit Özdağ ve çevresi ile bir bağlantım, anlaşmam, sözleşmem yok. Bazı memleket meselelerinde aynı kanaatte olduğumuz için, o konulardaki mücadelesi memleketin/milletin hatta insanlığın menfaatine olduğu için destek verdim, veriyorum. Bu maksatla, onun sahada kalmasını, yoluna taş konulamamasını sağlıyorum. Yoksa, fikriyatının, itikadının, konuşmalarının, hedeflerinin büyük çoğunluğuna katılmıyorum. Eskiden de katılmazdım ve yıllar önce bile ona dair kanaatlerimi birkaç satırla ve açıkça yazmıştım.

Bu güne kadar kripto Yahudilerden başka hiçkimseye fayda sağlamamış, çoktan çökmüş ve bir daha ayağa kalkma ihtimali bulunmayan bir ideolojik temelle hareket etmekteki ısrarı… Hatta önü açılıp çok çok hızlı şekilde yol alabildikçe o lüzumsuz ideolojik takıntılarının iyice güçlenmesi… İslamcılarla hakiki Müslümanların farkını hala idrak edememiş gibi davranışları… Hiç gereği yok iken hala müslümanları kendinden uzak tutan inançlar, görüşler, fikirler yayıyor olması… Toplumun büyük kısmına hitap edemeyeceği o dar kalıplardan çıkmak istemeyişi… Tam fırsatını yakaladığı halde Bohçalı’ya ve benzerlerine karşı, diğerlerinin karşısında durduğu gibi dik durmayışı… Ve diğer sıkıntılar… Bütün bunlar tamamen kendi kararları….

Kimseye söz vermişliği yok, bizim de zaten kimseye bir söz vermişliğimiz yok. Gittiği yere kadar gider, gitmiyorsa, tıkandığı yerde biter. Çok da kafaya takmamak, takılmamak lazım.

Lakin, Akademi’nin, şu dev gibi mücadelemizin, kendilerine sağladığı çok büyük faydaları ve desteği de kimse görmezden gelmemeli. Gerçekçi değerlendirmelerden ayrılmamak ve vefa göstermek çok mühim… Bunu yapamayanların yolu kısa olur, çok gidemezler. İnsan, düşmanına karşı bile hakkaniyetli, vefalı olabilmeli.

Yeri gelmişken, şu Sedat Peker tamamen çöp oldu artık. Önüne serilen fırsatları hiç kullanmadı, kullanacağı da yok. Onun bir şey yapacağı da yok, yapabileceği de yok. Kimin Sedat Peker’le nasıl bir derdi varsa, Sedat Peker’le arasındaki meselesidir. Beni, bizi hiç ingilendirmiyor.

Mehmet Fahri Rahatkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın