Ehemmiyeti yok


Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine mani olmanın ya da olmamanın Türkiye için bir ehemmiyeti yok. Beyin ölümü çoktan gerçekleşmiş olan NATO’nun, Finlandiya ve İsveç’i de koruyabilecek gücü, imkanları yok. Zaten biz de NATO’dan fiilen çıktık sayılır. Bu gün yarın resmen de çıkacağız. Biz resmen de çıkınca NATO iyice çöp olacak.

Herkes safını seçiyor ve seçmekte hür olmalı. İsteyen NATO’ya gitsin, isteyen siyasetini “İstanbul merkezli yeni dünya düzeni”nden yana icra etsin.

NATO üyesi olmaları yönünde başka devletler ya da liderler tarafından tehdit edilen ülkeler ve liderler varsa, o ülkeler ve liderler de bize gelsinler. Bizim yanımızda olanları tehdit edebilecek bir güç unsuru bu dünyada kalmadı.

Ülkeleri, milletleri, önümüzdeki süreçte ABD, Çin, Rusya tehlikesinden, tehditlerinden, sömürmesinden koruyabilecek tek ülke Türkiye, tek merkez İstanbul…

İstanbul merkezli bir “muktedirler ittifakı”nın çok çok yakın tarihte somut şekilde de tesis edileceğinden dünyadaki hiçbir tarafın şüphesi zaten kalmadı.

Mehmet Fahri Sertkaya | Akademi Dergisi

Bir Yorum Yazın