Bir adım daha…

Bunca yıldır her seferinde zekasını, siyasetini, stratejisini, mücadele azmini övdüğüm Esed’in atması gereken bir adım daha var.

Tayyip’i aramalı, onunla doğrudan görüşmeli, görüştüğünü dünyaya hemen ilan etmeli ve yeni dünya düzeninde en güzel yerlerden bir yerde yerini ayarlamalı.

Bu güne kadar bu bölgede dünyanın muhtelif taraflarının organize şekilde estirdikleri sert rüzgarlar hatta fırtınalar etkili oldu ama artık bölgede bambaşka bir hava, bambaşka şartlar var. Hatta bu güzel hava hızla dünya genelini kaplıyor. Dünya bu kadar hızla değişiyor ve şartlar iyileşiyorken, bölge ülkeleri olarak öncelikle Türkiye’nin ve Suriye’nin, üzerlerine düşenleri yapması münasip olur. Bu güne kadar, kontrol edemediğimiz sert rüzgarlar sebebiyle istenmeyen, üzücü hadiseler yaşandı, dengeler kuruldu. Artık geçmişe bir sünger çekerek, çok iyi geçinen ve beraber büyüyüp yükselen, güçlenen iki komşu devlet olmalıyız. Ülkelerin ve bölgenin sorunlarını birlikte çözmeliyiz. Sorunları çözerek ortak menfaatlerde buluşmalı ve birlikte kazanmalıyız. Çok kısa sürede çok büyük kazanabiliriz. Artık kontrol edemeyeceğimiz sert rüzgarların bu bölgede esme ihtimali kalmadı. O sert rüzgarlar sert kayalara çarpıyorlar. Zaman ve zemin son derece müsait…” diyebilir.

Bir Yorum Yazın