Taliban’ın itikatta/inanışta, tatbikatta/uygulamada ve bağlantılarında IŞİD’ten hiç farkı yok. Hatta son döneminde Taliban iyice IŞİD ile kaynaştı, iç içe geçti, bir elmanın iki yarısı oldu. Zaten iki terör örgütünü de aynı güç unsuru kurdu, kullandı. Hatta şu anlarda Türkiye’deki IŞİD’ciler, Kaide’ciler de açıkça Taliban’ı destekliyorlar. İstihbarat gücü olmayanlar bile, sadece sosyal medyaya bakarak bunu net şekilde görebilirler.

Taliban’ın terör faaliyetleri, terör bağlantıları, katliamları, uyuşturucu, insan kaçakçılığı ve organ dahil türlü suçları, diğer terör örgütleriyle bağlantıları herkesin gözleri önünde… Bunun binbir türlü delili, ispatı var.

Bu şartlarda, Türkiye’den tek nefes halinde yükselen Taliban karşıtlığına rağmen, Rusya ve Çin’in tehdidiyle çıkıp Taliban’a sevgi kelebekleri göndermeye kalkan bir cumhurbaşkanı da bir terör örgütü destekçisidir, iltisaklısıdır ve terör suçlusudur. Zaten sahte diplomayla ve türlü dolandırıcılıklarla, sahteciliklerle, ihanetlerle, masonlarla, satanistlerle boşbakan ve sonra cumhurbaşkanı yapılmış olan, bu güne kadar Nusra da dahil olmak üzere pek çok terör gruplarıyla kaynaşmış, organize olmuş olduğuna dair türlü deliller bulunan, bunlarla organize şekilde petrol/mazot kaçakçılığı yaptığının somut delilleri Rus ve Türk basınında yıllar önce yayınlanan Tayyip’in hiçbir meşruiyeti yoktur.

Tayyip siyasi manada intihar etmeyi tercih etmiş olabilir. Bu, onun tercihidir ve beklenen, şaşırtmayan da bir şeydir. Lakin bu, Türkiye’nin tercihi değildir. Biz, bütün Türkiye ve bizimle beraber hareket eden dünyadaki bütün güç unsurları, Taliban’ın, Taliban’ı kullanan Rusya ve Çin’in karşısında dimdik durmaya devam ediyoruz.

İşte saha… Tayyip’in de sık sık dediği gibi, azdan az, çoktan çok gider.

Bu arada, bizimle restleşmeyi göze alabilen herhangi biri varsa, daha net, daha tartışmasız sözler sarf edip açıkça karşımızda restleşmesini tercih ederiz. Bize uyar, çatışmalı süreç daha kısa sürer, daha çabuk geçer ve biz yine varacağımız noktaya varırız.

Mehmet Fahri Sertkaya