Bu cemaat, ticari maksatlarla bir araya toplanmış bir cemaat değildir. Şunca rezilliğe sessiz kalacak bir cemaat de değildir.

Bunlar iyi niyetli olsalar, Fazilet Takvimi uygulamasını güncellerler. Yeni bir hale getirirler. Uygulamaya girildiğinde orada yazılı sohbet/nasihat menüsü, takvimin geçmiş yıllardaki makalelerine ulaşma menüsü, aratarak dini tabirleri bulma ve izahını okuma menüsü, sesli sohbet dinleme menüsü, Kur’an-ı Kerim dinleme menüsü, güncel dini meselelere verilen fetvalara ulaşma menüsü, telif hakkı olmayan ya da telif hakkı cemaatimize ait ve bir heyetin kontrolünden geçmiş olan e-kitaplara ulaşma menüsü yani bir e-kütüphane ve daha pek çok şey eklerlerdi. Menülerin içeriği sürekli güncellenirdi. Her gün yeni yeni içerikler eklenirdi. Bunu bu güne kadar yapmalarının önünde hiçbir mani yoktu, yok. Maddi maniler de yok.

Şu takvim arkası yazılarını hazırlayan heyet, her gün yeni onlarca dini hatta tarihi, içtimai makaleler hazırlayarak bu uygulamadan yayınlayabilirdi. Matbu/basılı takvimin sayfaları sınırlı, maliyeti ona göre ve makaleler de bu nedenle sınırlı ama bu uygulamada bir günde bin sayfa bile eklense ek bir masraf çıkmıyor.

O halde böylesine büyük fırsat neden değerlendirilmiyor? Bulunmaz bir fırsat değil midir bu? Bunu, mümkün olabilecek en temel seviyede yapıp o kadarını da ücretli bir uygulamayla yaparak insanlardan geri tutmak da nedir, kim içindir?

Bu cemaatin, bu hocaefendilerin, söz konusu heyetin bu dediklerimi ve daha fazlasını yapmaları, vazifeleridir. Bunun için bu yolun çorbasını içtiler, bunun için ellerinden tutuldu ilim ehli arasına katılmaları sağlandı.

Ve onlara en baştan “Ahirette şu on parmağım yakanızdadır.” denildi. Şu koca cemaat ne hallere getirildi. Manevi manada dibe vurduruldu. Bunun cezası çok ama çok ağır/sert gelir. Çok da can yakar.

Fazilet takvimini dediğim gibi yapsalar, televizyon kanalı kurmaya, radyo kanalı kurmaya gerek bile kalmaz. Biz zaten şu çağda tv ve radyo kanalı kuramıyoruz. Bize uymuyor. Lakin bir uygulama üzerinden sadece kendi istediğimiz videoları, sesli ve yazılı paylaşımları paylaşma imkanı bulabiliyorken, kardeşlerimizi olmadık ortamlara/platformlara çekmek zorunda kalmıyorken, daha neyi bekliyoruz?

Dediğimi yapsalar, şu uygulamada seçe seçe eli yüzü düzgün reklamlar da yayınlarlar, abonelik ücretinden toplamaya çalıştıkları rakamın onlarca katını da kolayca toplarlar. Samimi iseler bu para gücüyle de her sene şu uygulama üzerinden verdikleri hizmetin kalitesini artırırlar.

Mehmet Fahri Sertkaya