Tayyip’in son konuşmalarına /cümlelerine bir bütün olarak bakılınca…

Tayyip’in akıl sağlığında kalıcı ya da geçici bir sorun olduğu anlaşılıyor. Ne konuştuğunu tam olarak bilmiyor, manasına odaklanamıyor, cümle kurmakta da aşırı zorlanıyor. Hafıza sorunu yaşadığı, kelimeleri zihninden diline dökmek isterken aşırı zorlandığı anlaşılıyor. Bilinci tam açık değil.

Zamanı ve mekanı da tam idrak edemediği anlaşılıyor. Yüz ifadeleri de ağır ruhi rahatsızlıkları yaşayanlardaki kadar kötü görünüyor. Ayrıca yüz ifadesi ve beden dili sinir sisteminin çöktüğünü, olur olmaz her şeye aşırı derecede sinirlendiğini, bunu bastırmak isterken çok zorlandığını gösteriyor. Konuştuğu ve konuşmadığı anlarda dudaklarının aldığı şekil bile sinirden çıldırmış bir adam görüntüsünü tamamlıyor. Muhtemelen her uykuda kabuslar görüyor ve bu nedenle de mümkün olduğunca uyumamaya çabalıyor. Bu da beden, ruh ve akıl sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Bu süreçte çok büyük ihtimalle alkollü içkileri de aşırı miktarda içmek zorunda kalıyordur.

Sürekli büyücülük yaptırdığı ve hasımlarına büyülerle saldırdığı herkesçe bilinen Tayyip’in son zamanlarda büyücü çetesinde büyük kayıplar yaşadığı, Katar’ın da kendisini eskisi kadar büyücüleriyle savunmadığı biliniyor. Belki bu güne kadar büyülerle canını yaktığı taraflar da şimdi Tayyip’e acımasızca aynı silahlarla saldırıyorlar.

Detayları ve sebepleri uzun süre tartışılabilir ama tartışılamaz ve göz ardı edilemez bir şey var ki Tayyip’in hali çok kötü. “Uyudu” denilen o videosunda da aslında uyumadı. Bu kadar ilerlemiş hastalıklarını gizleyemedi. O hali nörolojik bir sorun. Bunu bastırmak için verilen ağır ilaçlar da Tayyip’in sağlığını ayrıca bozmuş gibi… O haldeki birisi koca devletin başında cumhurbaşkanlığı yapamaz. Tayyip’in acilen görevden el çektirilmesi ve tedaviye alınması gerekiyor. Yoksa Türkiye’yi daha beter cehennemi günler bekliyor.

Mehmet Fahri Sertkaya